logo pfron 300

W dniu 11 maja 2019 rozpoczęliśmy warsztaty żeglarskie na morzu, które objęły swym zasięgiem osoby niepełnosprawne z całej Polski. Warsztaty zostały dofinansowane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Po przyjeździe załogi do Mariny Tankerkomerc w Zadarze, udaliśmy się do Galateji, Bavarii 44, naszego nowego dwutygodniowego domu. Mimo niesprzyjającej pogody ruszyliśmy w morze. Przypomnieliśmy sobie podstawowe manewry na silniku i żaglach wraz z komendami, przećwiczyliśmy wiązanie węzłów i odbyliśmy pierwsze szkolenia teoretyczne, których miało być jeszcze wiele.

Wśród odwiedzonych dotąd portów była malownicza Marina Kornati w Biogradzie, urokliwy port w Primosten oraz port w Murter. Za cel, oprócz szkolenia i doskonalenia wcześniej nabytej wiedzy, obraliśmy rezerwat Kornati. Ten malowniczy teren wysepek, określany łzami Boga lub też perłami na morzu, wzbudził w nas emocje i zachwyt. Wśród malowniczych zatoczek ćwiczyliśmy podejście i odejście do boi, manewr człowiek za burtą, prowadzenie jachtu na żaglach kursem kompasowym, stawianie jachtu w dryf, bieżącą obsługę jachtu i wszelkie manewry portowe.

W trakcie rejsu przekuwaliśmy teorię w praktykę podczas czytania map, nawigowania tras, obsługę radia i obsługę osprzętu jachtu. Za nami godziny wacht, ponad 170 mil i kilkadziesiąt godzin na morzu. Przed nami drugi tydzień szkolenia – a tak naprawdę cały świat.

Załogantka Kasia P., dziennik pokładowy 19 maja 2019