foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
"Kto walczy, może przegrać... Kto nie walczy, już przegrał..." Bertold Brecht

Menu

W dniu 24 maja 2019 zakończyliśmy I warsztaty żeglarskie na morzu, które objęły swym zasięgiem osoby niepełnosprawne z województwa Śląskiego, Zachodnio Pomorskiego, Lubelskiego, Warmińsko – Mazurskiego i Mazowieckiego. Warsztaty zostały dofinansowane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Po przyjeździe beneficjentów do Mariny Tankerkomerc w Zadarze, udaliśmy się do jachtu Galatea, Bavarii 44, naszego nowego dwutygodniowego domu. Mimo niesprzyjającej pogody sztormowej „Bora” ruszyliśmy w morze. Przypomnieliśmy sobie podstawowe manewry na silniku i żaglach wraz z komendami, przećwiczyliśmy wiązanie węzłów i odbyliśmy pierwsze szkolenia teoretyczne, których miało być jeszcze wiele.
Wśród odwiedzonych dotąd portów była malownicza Marina Kornati w Biogradzie, urokliwy port w Primosten oraz Murter, marina ACI w miejscowości Piskera i na wyspie Zut, kotwicowisko w miejscowości Ugljan, mariny w miejscowościach Sukosan. Za cel, oprócz szkolenia i doskonalenia wcześniej nabytej wiedzy, opłyneliśmy rezerwat Kornati. Ten malowniczy teren wysepek, określany łzami Boga lub też perłami na morzu, wzbudził w nas emocje i zachwyt. Wśród malowniczych zatoczek wyszukaliśmy marinę w miejscowości Piskera. Podczas warsztatów ćwiczyliśmy podejście i odejście do boi, manewr człowiek za burtą, prowadzenie jachtu na żaglach kursem kompasowym, stawianie jachtu w dryf, bieżącą obsługę jachtu i wszelkie manewry portowe w marinach. W okresie 14 dni zrealizowaliśmy program, który przedstawiliśmy w projekcie.
W trakcie rejsu przekuwaliśmy teorię w praktykę podczas czytania map, nawigowania tras, obsługę radia i obsługę osprzętu jachtu. Za nami 126 godzin wacht i ponad 290 mil na morzu.